Kamień naturalny to materiał chętnie wykorzystywany przez różne branże, takie jak budownictwo, drogownictwo czy jubilerstwo. Znakomicie nadaje się także do ogrodów i tarasów, gdyż bardzo dobrze komponuje się z zieloną roślinnością. Można go używać do obrzeży skarp i oczek wodnych, do wyłożenia podjazdu, a kamienie dekoracyjne typu otoczaki wykorzystywać do ozdoby świecznika lub wyposażyć nimi akwarium. W zależności od rodzaju kruszywa naturalne mają bardzo szerokie zastosowanie.
Jakie gatunki i gdzie je można wykorzystać?
Granit to surowiec, który ma bardzo wiele odmian. Cechuje się oryginalnym, pięknym ubarwieniem i to w najróżniejszych odcieniach. Ze względu na efektowny koloryt i wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak mróz czy wilgoć jest bardzo chętnie wykorzystywany na zewnątrz budynków jako atrakcyjny element architektury. Świetnie się sprawdza także we wnętrzu np. na blaty kuchenne lub parapety.
Marmur to kamień luksusowy, który idealnie nadaje się do pięknych wnętrz. Można go wykorzystywać na posadzki, schody, ściany, a nawet stoły i inne elementy wyposażenia. Bardzo efektownie się prezentuje, a przy tym jest trwały i wytrzymały.
Łupek kamienny poddany obróbce może mieć wygląd matowy lub błyszczący. Bardzo dobrze sprawdza się na elewację, do aranżacji ogrodów i jako materiał rzeźbiarski.
Wapień jet bardzo wytrzymałym materiałem, który cechuje się wysoką odpornością na ścieranie. Dzięki takim właściwościom może być wykorzystywany wewnątrz budynków na schody, posadzki i parapety. Na zewnątrz zaś idealnie nadaje się do dużych powierzchni przestrzennych, takich jak place przed budynkami.
Kwarcyt jest bardzo wytrzymałym i twardym kamieniem, odpornym na ścieranie i uszkodzenia, a do tego bardzo efektownym. Wykorzystuje się go przy budowie ogrodzeń, a także jako atrakcyjny element architektury ogrodowej.
Trawertyn znakomicie nadaje się jako materiał budowlany do wnętrz budynków. Idealnie sprawdza się jako okładzina na ścianę, blaty łazienkowe, posadzki czy parapety.
Kamień naturalny powinien być odpowiednio zaimpregnowany, ponieważ dzięki temu wszystkie właściwości skał zostaną zachowane na bardzo długo.