Materiały, z których wykonuje się chodniki, ścieżki rowerowe i ogrodowe oraz tarasy czy podjazdy, muszą być wytrzymałe, odporne na ścieranie i warunki atmosferyczne oraz łatwe w pielęgnacji. Istotnym elementem przy ich wyborze jest także korzystna cena w stosunku do wytrzymałości i trwałości. Do materiałów, które spełniają powyższe wymagania i na których można polegać, zaliczają się beton i granit. Jakie konkretnie produkty cieszą się dużą popularnością?

Kostka drogowa z betonu
Czy w dzisiejszych czasach można wyobrazić sobie utwardzenie podłoża w infrastrukturze drogowej bez zastosowania kostki betonowej? Ten produkt nie bez przyczyny jest często wybierany jako nawierzchnia w takich miejscach jak parkingi, chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki autobusowe, a nawet drogi wewnętrzne w obiektach przemysłowych. Beton jest materiałem wyjątkowo wytrzymałym i trwałym. Kostka betonowa jest odporna na działanie wysokich temperatur, ma właściwości antypoślizgowe, a do tego jest dostępna w różnych kształtach i bogatej kolorystyce. Niewątpliwą zaletą kostki betonowej jest także możliwość produkowania jej stosunkowo szybko i w dużych ilościach, co przekłada się na jej korzystną cenę.

Może jednak granit?
Dużą popularnością cieszy się także kostka drogowa z granitu, choć to nieco wyższa półka cenowa niż kostka z betonu. Czy to na podjazdach, czy na chodnikach, kostka granitowa przekonuje niewątpliwie estetyką. Naturalny wygląd tego materiału idzie w parze z odpornością na warunki atmosferyczne i wytrzymałością. Dzięki temu, że granit nie absorbuje łatwo wody i brudu, kostka ta jest dodatkowo łatwa do czyszczenia.

Obrzeża ogrodowe i drogowe — nieodzowny element wykończeniowy
Obrzeża ogrodowe to niepozorne, jednak bardzo ważne elementy wystroju zadbanego terenu zielonego. Umożliwiają one wydzielenie stref o wyraźnym zróżnicowaniu ich przeznaczenia. Części ogrodu, gdzie znajdują się rośliny, miejsce na odpoczynek i chodniki, można w sposób estetyczny oddzielić od siebie kostką czy palisadą z betonu lub granitu.
Beton świetnie sprawdza się także w formie krawężników jako wykończenie dróg, ścieżek, deptaków i chodników.

Elementy z betonu — gdzie jeszcze są stosowane?
Beton to materiał szeroko wykorzystywany w różnych formach w inwestycjach budowlanych. Szczególnie w projektach publicznych, gdzie liczą się bezpieczeństwo i funkcjonalność, możemy spotkać płyty betonowe jako element posadzek, fasad czy tarasów, a także takie betonowe elementy jak schody czy parapety.

});