Kostka brukowa to nieodłączny element praktycznie każdej posesji. Zaprojektowanie przestrzeni wokół domu ma ogromne znaczenie nie tylko pod kątem wizualnym, ale przede wszystkim funkcjonalnym. Podjazd dla samochodu i utwardzony chodnik pozwalają przejść suchą nogą przez swoje podwórko nawet w czas niepogody. Jak jednak wybrać kostkę brukową, by odpowiednio spełniała wszystkie swoje funkcje?

Rodzaje kostek brukowych

Wybór kostki brukowej jest bardzo duży. Poszczególne modele mogą różnić się wieloma szczegółami i detalami, od obróbki wykańczającej, przez grubość oraz wytrzymałość, aż po kształt poszczególnych elementów. Dlatego też przy wyborze odpowiedniej kostki na swoje podwórko warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem oraz dopasowaniem do budynku czy ogrodzenia.

Typ obróbki

Materiał, z jakiego wykonana jest kostka, może być wykończony w różny sposób. Przykładowo:

  • kostka łupana przypomina nieregularny, naturalny kamień,

  • kostka postarzana poprzez młoteczkowanie imituje dawne bruki, obecne jedynie w zabytkowych dzielnicach miast,

  • kostka betonowa o płukanej powierzchni charakteryzuje się niezwykle ciekawymi, dekoracyjnymi strukturami.

Wygląd powierzchni bruku zależny jest przede wszystkim od ogólnego pomysłu na swoje podwórko.

Materiał

Betonowa kostka brukowa jest dużo częściej spotykana. Posiada ona bardzo dobre właściwości dzięki odpowiedniej metodzie zagęszczania. Dodatki barwników oraz kruszyw pozwalają stworzyć także pożądany efekt wizualny. W naszej ofercie znaleźć można także kostkę granitową. Ten materiał cechuje się również wyjątkową trwałością oraz wytrzymałością.

Kształt kostki

Poszczególne elementy mogą posiadać różny kształt. Do najpopularniejszych należą:

  • cegła, prosta, o prostopadłych ściankach,

  • fala spotykana jest często na podwórkach, ponieważ umożliwia stworzenie ciekawych kształtów,

  • trapez, który nie należy do najłatwiejszych do ułożenia,

  • kość, o zwężonym środku i szerszych krawędziach górnej i dolnej, przypomina także rzymską liczbę I.

Wybór kształtu wpływa przede wszystkim na łatwość układania kostki na podwórku, ale także otwiera duże możliwości w ułożeniu ciekawych kształtów i wzorów (wykorzystując w tym także barwione kostki brukowe).

Grubość kostki

Cienkie kostki brukowe sprawdzą się w ogrodzie, do tworzenia ścieżek dla pieszych. Grubość około 8 cm to dobry wybór na podjazdy samochodowe wokół domu. Natomiast przy największych obciążeniach potrzebne bywają dużo większe kostki, których wysokość dochodzi nawet do 14 cm. Im grubsza kostka, tym większy jej koszt oraz ciężar.

Wybierz mądrze, skorzystaj z pomocy specjalisty

Wybór odpowiedniej kostki brukowej nie jest prosty. Posiadamy w naszej ofercie kostki drogowe, ogrodowe oraz inwestycyjne. Każda z nich ma swoje zalety i mocne strony. Jeśli nie wiesz, który model będzie dla Ciebie optymalny, możesz zdać się na naszą pomoc. Zadzwoń do nas, a na podstawie szczegółowych pytań podpowiemy, jaka kostka sprawdzi się u Ciebie najlepiej.

});