Zakładając albo zmieniając wygląd ogrodu mamy w zasadzie dwie opcje: zdać się całkowicie na siebie, lub podjąć współpracę z projektantem ogrodów i wspólnie stworzyć projekt, który będzie odpowiadał Twoim oczekiwaniom i obecnym trendom. Druga opcja brzmi najkorzystniej i przysparza najmniej stresu w trakcie całego projektowania, zwłaszcza dla laików w sferze ogrodnictwa.

Aranżacja ogrodu – na czym się skupić?

Pierwsza i najważniejsza zasada, gdy zaczynamy projektowanie ogrodu to określenie czy ma być to ogród użytkowo-relaksacyjny, jeśli tak to gdzie ma się znaleźć miejsce na rozstawienie basenu, altankę, ogrodowego grilla itp., czy jednak ma to być ogród reprezentatywny, który będzie wyglądał pięknie i wzbudzał zachwyt u odwiedzających nas osób. Warto też się zastanowić, czy chcemy, aby w ogrodzie pojawił się ogródek z warzywami i owocami. Warto się do tego przygotować i mieć wstępną wizję swojego ogrodu, gdyż projektant ogrodów również może nam zadać podobne pytania przy pierwszym spotkaniu.

Przyjazny ogródek, czyli jaki?

Kiedy masz już w głowie podstawy, możesz zacząć swój projekt ogrodu. Jedna z ważniejszych zasad mówi o tym, aby nic nie stawiać i nie sadzić na środku ogrodu. Wynika to z tego, że nawet największy ogród, gdy posadzimy na jego środku drzewo, wyda się mniejszy. Kolejnym krokiem jest określenie, jakie rośliny chcemy mieć w swoim ogrodzie i jakich warunków glebowych potrzebują. Aranżacja ogrodu to przyjemne zajęcie, jednak podczas wykonywania projektu pamiętajmy też o tym, że rośliny rosną i trzeba o nie dbać. Z technicznych rzeczy warto od razu uwzględnić, gdzie będą przebiegać ścieżki i jeśli występują nierówności to przede wszystkim wyrównać teren.

Zdecyduj, w jakim stylu będzie Twój ogród

Tak jak we wszystkim, tak samo w przypadku ogrodu – co za dużo to nie zdrowo i nie należy przesadzać, czy też przesadnie mieszać ze sobą różne elementy. Projektując ogród, warto zdecydować, w jakim ma być stylu, jakie rodzaje roślin będą dominować oraz na jakie główne kolory się decydujesz. W jakich stylach możesz zaprojektować swój ogród:

– ogród japoński
– ogród angielski
– ogród typu skalniak
– ogród rustykalny
– ogród francuski
– ogród nowoczesny
– ogród skandynawski

Stylów w jakich możesz urządzić swój ogród jest o wiele więcej, a decydując się na któryś z nich najlepszą opcją jest skorzystanie z usług architekta krajobrazu. Aranżacja ogrodu według wytycznych konkretnego stylu, połączona z odpowiednim dobraniem roślin rosnących obok siebie nie zawsze należy do prostych zadań, a często po prostu kosztuje nas dużo czasu i energii, ponieważ zdobywamy tę wiedzę od podstaw. Po przeliczeniu kosztów naszego czasu i energii często okazuje się, że skorzystanie z usług projektanta i aktywne uczestniczenie w powstawaniu projektu jest dużo lepszym rozwiązaniem.

});