Granit to kamień naturalny, który składa się w wielu minerałów, takich jak mika, kwarc i skaleń. To skała, która powstaje ze stygnącej magmy we wnętrzu ziemi. Pod wpływem zachodzących procesów, takich jak gorąca temperatura i wysokie ciśnienie tworzy się skała głębinowa, która ma niejednolitą, krystaliczną strukturę. Pojedyncze, ziarniste kryształki są bardzo efektowne, dlatego granit cieszy się bardzo dużym powodzeniem w branży budowlanej i pośród specjalistów od architektury krajobrazu i wnętrz.

Jakie są zalety i właściwości granitu?

To materiał bardzo ceniony za swoje liczne i wartościowe właściwości. Jest budulcem bardzo twardym, wytrzymałym i odpornym na niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak mróz, gorące temperatury i wilgoć. Ponadto jest odporny na ścieranie, dzięki czemu może być wykorzystany w przestrzeniach i obiektach o dużym natężeniu ruchu. Jego zaletą jest także dobra przewodność cieplna, ponieważ gdy się nagrzeje długo i równomiernie utrzymuje ciepło. Jest łatwy i funkcjonalny w użytkowaniu i bardzo pięknie się prezentuje. Skala ta może posiadać najróżniejsze warianty kolorystyczne od szarego, poprzez beże, róże, błękity, a nawet czerń, a także różne stopnie uziarnienia. Dzięki temu można wybrać rodzaj i kolor granitu i idealnie dopasować go do ogólnej stylistyki otoczenia czy wnętrza. Ze względu na tak wiele zalet jest bardzo chętnie wykorzystywany, ponieważ jest materiałem bardzo trwałym i estetycznym.

Jakie jest zastosowanie granitu?

Materiał ten ma bardzo szerokie i wszechstronne zastosowanie w budownictwie. Może być wykorzystywany jako budulec zarówno we wnętrzach, jak i zewnątrz budynków. Gdzie można go wykorzystać? Idealnie nadaje się do budowy płyt chodnikowych i różnego rodzaju nawierzchni przed budynkami, dróg, mostów, krawężników, posadzek na tarasach i balkonach, płyn okładzinowych do licowania ścian oraz schodów i parapetów zewnętrznych. Wykorzystuje się go także do konstrukcji pomników i rzeźb ogrodowych, do budowy nagrobków, a pokruszony kamień może służyć jako budulec np. torów żużlowych.

Granit we wnętrzach

Ze względu na duży poziom estetyki budulec ten jest ważnym elementem wyposażenia wnętrz. Stosuje się go na posadzki i schody wewnętrzne, parapety, blaty kuchenne i łazienkowe, zlewozmywaki, płytki do wykańczania ścian, a także na inne elementy wykończenia wnętrz. Materiał ten ma także inne, nietypowe zastosowania, takie jak produkcja grysu granitowego czy pieczenie pizzy (na granitowych kamieniach).

Zastosowanie granitu jest bardzo wszechstronne, a jego wykorzystanie zależy od naszej pomysłowości i kreatywności.

});